Ankara Plastik Döküm


   Ankara plastik döküm hizmetleri seri üretim yapmaya uygun, büyük plastik enjeksiyon makinelerinde her bir parça için özel şekilde tasarlanan kalıplar içerisinde yapılır. Etrafımızda gördüğümüz ve günlük hayatta sıklıkla kullanılan plastik nesnelerin birçoğu plastik enjeksiyon döküm teknikleriyle üretilir. Bu teknikler arasında şişirme döküm yöntemi ile üretilen plastik şişe ve bidonları sıkma, döküm yöntemi ile üretilen plastik pencere çerçevelerini ve bunun dışında birkaç farklı üretim teknikleriyle üretilen ürünleri saymazsak geri kalan her plastik nesne bir enjeksiyon kalıbı içinden çıkmıştır diyebiliriz.

   Döküm işleminde seri üretim yapmaya uygun büyük plastik enjeksiyon makineleri kullanılır. Plastiği kalıba dökebilmek adına öncelikle sıvı hale getirmek gerekiyor. Bu nedenle makinelerin plastik parçaları erittiği bir hazne vardır ve hazneye parçalar dökülür. Eriyen plastiğin kalıp biçimini almak adına yüksek basınçla kalıba basılması gerekir.

Plastik Döküm Nedir?

   Ürün geliştirme gibi süreçlerde seri üretim veya prototip üretim için birçok yöntem mevcuttur. Ancak eski yöntemlerden biri döküm yöntemidir. İnsanlar tarih sürecinde birçok malzemeyi eriterek farklı şekillere sokarak ürün olarak kullanmıştır. Plastik döküm ise plastiklerin eritilmesiyle yapılır. Döküm işlerinde eritilmiş durumdaki plastik akıcı hale gelir ve kullanılır ürün elde edilir. Üretim teknolojilerinin gelişmesiyle şekillenen plastik döküm makineleri de gelişerek bu anlamda hizmet vermeye başlamıştır.

   Kalıba döküm işlemlerinde öncelikle malzemelerden çekme payları alınarak model hazırlanır ardından model kalıp içine dökme işlemi gerçekleştirilir. Plastik enjeksiyon, en basit tabiriyle kalıbı yapılan malzemelerin üretimi için erimiş haldeki hammaddelerin çelik kap içine dökülmesi, ardından soğutularak kalıptan ayrıştırılmasına verilen bir isimdir.

Ankara Plastik Kalıp Firmaları

   Ankara plastik kalıp firmaları hammadde üretiminden kalıp aşamasına ve oradan da döküm aşamasında kadar üretimi tamamlar. Yenilikleri sürekli takip ederek daima büyüyen ve yoluna devam eden plastik kalıp firmaları, istenilen parça üretimini sağlamak adına hizmetlerini sunar. Yüksek üretim kapasitesi, seri üretimler, özel tasarım imkanları, geniş ürün portföyü ve malzeme teminiyle beraber Ankara başta olmak üzere birçok noktadan firmalara ulaşır.

   Döküm kalıplama makineleri ise seri üretimde kalıplama, tam otomatik ve yarı otomatik makineler yardımıyla yapılır. Bu makinelerde ise işlem derece büyüklüğüne bağlı olarak saatte 30 kalıptan 300 kalıba kadar üretim mümkündür. Bu sistemin bu kadar hızlı olması sadece döküm aşamasında değil kalıplama makinesini ve plastik enjeksiyonu destekleyen hatlarla beraber oluşur.

Ankara Plastik İmalatçıları

   Ankara ve daha birçok bölgede sağlanan plastik üretimi, insan hayatını kolaylaştırmasıyla birlikte plastik ihtiyaçlarını gideriyor. Bu noktada Ankara plastik imalatçıları döküm endüstrisinde zamanın ve iş gücünün çok fazla şekilde kullanılmasına yönelik şekilde geliştirdiği makinelerle daha düşük maliyetlerde yüksek verimlilik amaçlanmıştır. Böylece işgücü daha stabil şekilde tutularak daha verimli bir üretim sağlanır, çünkü çok büyük derecelerde ve yüksek miktarlarda üretimler için üretilmiştir.