Ankara Plastik Enjeksiyon Kalıp Fiyatları


   Ankara plastik enjeksiyon kalıp fiyatları ve maliyetleri yaptırılmak istenen kalıbın karmaşıklığına, kullanılan malzemelere göre farklılaşmaktadır. Plastik maddelerin üretiminde enjeksiyon kalıpçılığı, önde gelen üretim metotları arasındadır. Bazı parçaların çoklu üretimi içinde genel geçer üretim yöntemleri arasındadır. Daha düşük masraflı üretim yoluna sahip olması, çokça tekrarlanabilir üretim metodu olması sebebiyle yüksek kalitedeki ürünler için tercih edilmektedir.

   Plastik hammaddelerin yüksek ısıya maruz kalmasından dolayı erimiş halinin de çelik kabın içerisine zerk edilebilmesi amacıyla uygulanan yoğun ve hızlı bir işlemdir. Erimiş şekilde enjekte edilen hammadde türleri, elde edilen ürüne göre farklılık gösterebilmektedir. Kalıp, enjekte edilen erimiş malzemeleri barındırır ve bir parçanın son şeklini yansıtabilmek adına tasarlanan çekirdeğe sahiplerdir.

Ankara Plastik Enjeksiyon Kalıp Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

   Normal şartlar altında plastik enjeksiyonlarla üretimdeki ana maliyet unsuru, enjeksiyon kalıbının kendisi ile ek işçilik maliyetleri olmaktadır. Plastik enjeksiyon kalıp fiyatları kalıbın tasarım ve imalatının maliyeti, kalıp kullanılarak imal edilen malzemenin üretim hacmine bağlı şekilde parça tasarım karmaşıklığı, kalıp yapılırken kullanılacak malzeme ve kalıp yapımının işçilik süreçleri de hesaplanarak elde edilir. Basit ve düşük yoğunluktaki imalatlar açısından kullanılan baskı kalıpları malzemesine göre farklı fiyatlandırma yapabilir.

   Genel olarak kısa çevrim süreleri ile çok hızlı üretimi sağlaması durumuyla enjeksiyon kalıp imalatı düşük maliyetlere sahiplerdir aynı zamanda otomasyon ve ölçek ekonomilerinden dolayı iş gücü ihtiyaçlarını çok fazla azaltır. Bu nedenle Ankara plastik enjeksiyon kalıp avantajlarıyla birlikte tüm maliyetler firmaların işini kolaylaştırmaktadır.

Ankara Plastik Enjeksiyon Kalıp Hammadde Maliyetleri

   Plastik enjeksiyon kalıpları ile alakalı üretilebilecek ürünler için birçok hammadde tercih edilmektedir. Özellikle PP, ABS, PS, PE, PP veya TPU dahil olmak üzere nihai parçaların gereksinimlerine bağlı şekilde enjeksiyon kalıplama için çeşitli plastik hammaddeler kullanılabilmektedir. Kalıplar için malzeme satın alma maliyeti de tercih edilen malzemelere göre farklılık gösterir.

   Termosplastik olan hammaddelerin fiyatlandırma aşaması Dolar ile yapılır ve bu malzemeler 25 kilo ebatındaki torbalar ile satışa sunulur. Plastik enjeksiyon malzeme maliyeti, model tasarımı, seçilen malzemeler ve enjeksiyon kalıplama işlemlerini gerçekleştirmek adına kullanılan malzeme miktarları ile tanımlanmaktadır.

Ankara Plastik Enjeksiyon Kalıp Hizmet ve İşçilik Maliyetleri

   Plastik enjeksiyon kalıp işlemede kullanılan tüm ekipmanlar genellikle kendi kendilerince çalışarak işlemler otomasyon tarafından icra edilmektedir. CNC makineleri ile EDM makineleri gibi çeşitli yazılımlar kullanılabilir. Anı şekilde plastik enjeksiyon makinesi dahil olarak kalıbın çekirdeğine ulaştırılarak mamul elde için bir otomasyona ihtiyaç duyulur. Bu noktada plastik enjeksiyon kalıbı maliyeti hesaplamada işçilik maliyetleri göz önüne alınır. İşçilik ücretleri içinde toplama birleştirme ücretleri, tamirat ücretleri, gözlemleme ücretleri gibi işçilik, hizmet ücretleri dahil olabilir. Tüm bunların sonucunda bir plastik enjeksiyon kalıp fiyatı oluşturulabilir.