Çankırı plastik enjeksiyon hizmetleriyle birlikte plastik sektöründe deneyimli mühendislerle verilen destekle plastik enjeksiyon avantajları tüm Ankara’da sunuluyor. Öncelik olarak tamamen müşteri odaklı olan firma olarak amaç ise sektördeki firmalar

Çankırı Plastik Enjeksiyon


Çankırı plastik enjeksiyon hizmetleriyle birlikte plastik sektöründe deneyimli mühendislerle verilen destekle plastik enjeksiyon avantajları tüm Ankara’da sunuluyor. Öncelik olarak tamamen müşteri odaklı olan firma olarak amaç ise sektördeki firmaların verimliliğini arttırarak daha yüksek kar eldesi sağlayabilmektir. Günümüz dünyasının önemli bir sorunu haline gelen enerji ile plastik sektörünün gelişimi adına plastik makinelerindeki yenilikler verimlilik ve tamamen tasarruf üzerine yoğunlaşmıştır. A sınıfı plastik enjeksiyon makineleri, sektördeki yerini alarak plastik üretiminde önemli bir avantaj sağlamıştır.

Plastik Enjeksiyon Nedir?

Plastik enjeksiyon, sıcaklık yardımıyla eritilen plastik hammaddenin bir kalıp içine enjektesiyle şekillendirilmesi ve ardından soğutularak kalıptan çıkarılmasını içeren bir imalat yöntemi olarak öne çıkmaktadır. Belirlenen bu metotla beraber en küçük komponentlerden büyük bahçe mobilyalarına kadar çeşitli ebatlardaki plastik parçalar imal edilebiliyor. Plastik enjeksiyon yöntemleri en yaygın imalat yöntemleri arasındadır ve işlemlerin gerçekleştirildiği makineye de plastik enjeksiyon makinesi denmektedir.

Yeni teknolojiler göz önüne alınarak üretilen plastik enjeksiyon makineleri, çözüm odaklı yaklaşımla daha avantajlı plastik üretimlere olanak vermektedir. Bir plastik enjeksiyon makinesi de toplamda üç ana parçadan meydana gelmektedir. Bunlar ise enjeksiyon ünitesi, kapama ünitesi ve kalıptır.

Plastik Enjeksiyon ile Plastik Nasıl Üretilir?

Plastik enjeksiyon nasıl yapılır bakarsak ilk aşamasıyla granül halinde olan plastik malzemeler, enjeksiyon ünitesi üzerindeki hazneye dökülebilmektedir. Bu kısımdan rezidanslı ısıtıcılarla silindir içinde, elektrik motoruyla kumanda edilen bir vida vasıtasıyla alınmaktadır. Vida sıkıştırma işlemi ile sıcaklık ve basınç altında erime durumunda olan plastik malzemeler silindirin sonuna kadar ilerletilir. Vida önünde kalıbı doldurmak adına yeterinde malzeme alındığı zaman enjeksiyon işlemi başlamaktadır.

Erimiş olan plastik ise makine ucunda yer alan bir vasıtayla kalıp içine gönderilmektedir ve bu işlem sırasında hız hidrolik ve basınçla kontrol edilmektedir. Parçaların istenen görüntülerde olması ve görünümünde hata olmaması adına bu işlem uygulanır ve basınçlı boşluğun iyice doldurulması sağlanmaktadır. Plastik ise kalıp içerisinde katı hale gelinceye kadar işlem devam ettirilir ve kullanılan hammadde özelliği, parça ağırlığı ve ebadına bağlı olarak işlem süresi farklılık gösterir. En sonunda soğutma, kalıp açma ve çıkartma işlemleri uygulanmaktadır