Geri dönüşüm plastik çeşitleri, çevre sağlığı açısından çok önemlidir. Günlük hayatta çok kullanılan plastiklerde geri dönüştürülebilir olup olmadığına mutlaka bakılması gerekiyor. Uzmanlar tarafından belirtilen bilgilere göre çevre atıkları içerisin

Geri Dönüşüm Plastik Çeşitleri


Geri dönüşüm plastik çeşitleri, çevre sağlığı açısından çok önemlidir. Günlük hayatta çok kullanılan plastiklerde geri dönüştürülebilir olup olmadığına mutlaka bakılması gerekiyor. Uzmanlar tarafından belirtilen bilgilere göre çevre atıkları içerisinde en çok plastik malzemeler yer alıyor. Günlük hayatta ortalama %50 tek kullanımlık plastik malzemeler kullanılıyor.

Geri dönüşüm plastik türleri, insanoğlunun en çok kullandığı malzemelerdendir. Bazı plastikler uzun zaman kullanılmak için üretiliyor. Fakat çoğu plastiğin kısa süreli kullanım için tasarlandığını söyleyebiliriz. Doğada çok uzun yıllar bozulmadan kalabilen plastiklerin geri dönüştürülebilir olması hayati önem taşıyor. Gazete, alışveriş poşetleri ve şişeler kısa süreli kullanıma uygun olarak tasarlanmışlardır.

Hangi Plastikler Geri Dönüştürülebilir?

Geri dönüşüm plastik çeşitleri hakkında detaylı bilgiye ulaşmadan önce plastiklerin ne olduğunu bilmek gerekiyor. Doğada yer alan inorganik ve organik birtakım elementler tarafından oluşturulan monomer isimli moleküllerin belli basınç-sıcaklık etkisiyle kompleks yapıdaki polimerlere dönüşmesi sonucu plastikler ortaya çıkar. Plastikler polimerlere katalizör etkisiyle dönüşüyor. Plastikler; kolay şekillendirilebilen ve yumuşak yapıya sahiplerdir.

Yukarıdaki tanımdan yola çıkarak plastiklerin doğada hazır bulunmadığını söyleyebiliriz. Doğa üzerindeki elementlere insanların müdahalesi sonucunda plastiklerin oluştuğunu belirtebiliriz. Plastik çeşitleri; belirli basınç ve sıcaklığın altında katalizör kullanımıyla monomerlerin reaksiyona uğraması sonucunda elde edilir. Plastiklerin ilk üretimi; granül, toz ve reçine şeklindedir. Geri dönüştürülebilir plastik türleri şöyle sıralanabilir;

  • Polikarbonat- Naylon,
  • Polivinil klorür- Pencere, çit,
  • Polietilen tereftalat- Kavanoz, meşrubat ve su şişeleri,
  • Polistiren- Yalıtım malzemeleri, oyuncak ve video kasetler,
  • Yüksek yoğunluğa sahip polietilen- Şampuan şişeleri,
  • Polipropilen- Mutfak eşyaları, plastik şişeler,
  • Düşük yoğunluklu polietilen- Elektrik sanayi, sera örtüsü, ambalaj,

Yukarıda sıraladığımız noktalar kapsamında kullandığımız plastik türlerinin hangi koddan oluştuğunu bilmeniz gerekiyor.

Plastiklerin Geri Dönüştürülüp Dönüştürülemeyeceği Nasıl Belli Olur?

Plastik geri dönüşüm projeleri oluşturulurken; plastiklerin türlerinin öncelikle belirlenmesi gerekiyor. Daha sonra geri dönüşüme uygun olup olmadıkları mutlaka ele alınmalıdır. Bunun için plastik reçine numarası tanımlama sistemi oluşturulmuştur. Ürün kontroller ive tanım kodlarına dayalı olarak plastiklerin geri dönüştürülüp dönüştürülemeyeceği belirlenir.

Geri dönüştürülebilir plastik türleri belirlenirken sıralama şu şekilde olmalıdır:

Çeşitlerine Göre Sıralama

Geri dönüşüm için plastikler mutlaka türlerine göre ayrılmalıdır. Örneğin; evinizde naylon çoksa ve bunları geri dönüşüme vermeyi düşünüyorsanız polikarbonat sınıflamasına tabii tutmanız gerekiyor.

Üretim Kaynakları Kapsamında Ayırma

Plastikler, üretim kaynaklarına göre ayrıldığında daha sağlıklı geri dönüştürülebilirler. Örneğin; kozmetik ile gıda üreticilerine ait plastikler ayrı ayrı kategorilere ayrılmalıdır.

Malzemeler Sıkıştırılmalı

Geri dönüşüm plastik örnekleri ele alınırken birtakım yollardan geçerler. Plastikler; esnek yapıda üretilirler. Bunun yanında hem sığdırılabilir hem de kırılabilir özelliktedirler. Geri dönüşüm şirketlerinin işini kolaylaştırmak adına bir defada çok miktarda plastik malzeme toplanması çok önemlidir. Ape Plastik ile iletişime geçerek geri dönüşüm plastik çeşitleri çalışmalarına dair daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.