İskitler Plastik Enjeksiyon


   İskitler plastik enjeksiyon hizmetlerinde plastikler eritilir ve ham maddelerinin enjeksiyon yardımıyla kalıplara enjekte edilebilmesi ve soğutularak şekillendirilmesi işlemleriyle birlikte müşterilere sunulmaktadır. Plastik enjeksiyon kalıp yöntemi ile öncelikle bilgisayar ortamında çizilen kalıplar makine ile üretilir, talep edilen malzemelere göre tasarımı yapılan kalıplar enjeksiyon makinelerine yerleştirilmektedir. Plastik enjeksiyon imalatı ile bu üretimler çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilir.

Plastik Enjeksiyon Makinesinin Bölümleri

   Plastik enjeksiyon makinesinin bölümleri içerisinde mengene bölümü, enjeksiyon kısmı, kalıp bölümü, kalıba dökülen hammadde mengene kısmı sayesinde sıkıştırılarak şekillendirilmektedir. Plastik enjeksiyon hizmetleri genellikle emek harcanan bir iştir, bu nedenle belli miktarlarda bütçeler ayrılmaktadır. Enjeksiyon makine parkuru ile otomotiv, iç ve dış plastik parçaların üretimi yüksek kaliteli ve ekonomik şekilde gerçekleştirilir. Plastik enjeksiyon parçasının imalat sürecini özetlersek:

•   Enjeksiyon ve soğutma sırasında kalıbı sıkıştırarak basınç altında tutan ünite kapama ünitesidir.

•   Granür durumundaki plastik malzeme enjeksiyon ünitesi üzerindeki hazneye dökülür ve oradan rezidanslı ısıtıcılar ile silindir içine, hidromotor ile kumanda edilen sonsuz vida vasıtasıyla alınır.

•   Ütüleme aşamasında kalıp içine enjektesi gerçekleştirilen plastik eriyiğin de basınç altında uygulanarak kalıp boşluğunu doldurması gerekir. Bu aşamada ütüleme kısmında plastikler kalıp içinde katı hale gelinceye kadar soğutularak işleme devam edilir.

•   Soğutma bölümünde hammaddenin sertleşmesi sağlanır ve kalıp açma aşamasında kapama ünitesi kalıbın iki tarafını ayıracak şekilde açılır.

•   Çıkarma işleminde iticiler vasıtasıyla biten parçalar kalıptan çıkarılmaktadır.

Plastik Enjeksiyon Kalıp Standartları Nedir?

   Seri ve hızlı üretim makineleri olan enjeksiyon kalıp makineleri tüketici standartlarına uygun şekilde üretilmektedir. Plastik enjeksiyon sürecinde kullanılan maddelerde kimyasal içermezler. Daha sonrasında kalıplara konulan, işlenen hammaddeler aynı şekilde herhangi bir kimyasal barındırmamaktadırlar. Plastik enjeksiyon kalıp imalatı tasarımı bittikten sonrasında seri üretime geçileceğinden dolayı hızlı şekilde imal edilir. Ardından plastik enjeksiyon üretimi için hazır olacaktır. Enjeksiyon kalıpları genellikle alüminyum veya paslanmaz çeliktir, uzun süre dayanıklı şekilde üretilir ve bakım sürecinde bazı bölgelere dolgu yapmak yeterli olur.

   Plastik enjeksiyon kalıbı kullanım amacına göre en fazla plastik çeşitlerinin üretildiği kalıplar arasındadır. Enjeksiyon ocağı içinde eritilen, plastik hammaddesi kalıp içine yüksek basınçlarla enjekte edilmektedir. Kalıbın içinde soğuyan plastik kabın şekli alınır ve bu işlem süresi oldukça kısa bir süredir.

İskitler Plastik Enjeksiyon Nasıl Yapılır?

   Plastik enjeksiyon tasarımı, siparişe uygun şekilde uygulamalarla kalite ortaya konularak müşteri beklentilerine uygun şekilde üretilir. Bunun yanı sıra beklentileri de tam, eksiksiz olarak karşılanmaktadır. Bunun yanı sıra ürün, kalıp tasarımlarında beklenti ve ihtiyaçları en doğru şekilde analiz ederek iş sonunca meydana çıkacak ürünün de kusursuz olmasına özen gösterilir. Yüksek kalite standartlarında müşterilere uzun vadeli ilişkiler kurulur ve karşılıklı kar amaçlarıyla müşterilerin karı da maksimize edilir.