Ankara Plastik Enjeksiyon Firması, Satılık 2.El Plastik Enjeksiyon Kalıpları, Plastik Kalıp ve Enjeksiyon İle Üretim, CNC Talaşlı İmalat, Aluminyum ve Metal Enjeksiyon İle Üretim, APE Plastik

Plastik Enjeksiyon Kalıbı


    Plastik Enjeksiyon; çeşitli özelliklerdeki plastik hammadde yüksek sıcaklıkta eritilerek bir kalıp içerisine enjekte edilir. Kalıp kapatılıp bir süre bekledikten sonra ürün ortaya çıkar. Bu yöntem ile gerçekleştirilen imalata plastik enjeksiyon denir. Burada da anlatıldığı üzere üretim yüksek sıcaklığa dayanıklı metal kalıplar ile yapılır. Bu metal kalıplar üretimin hammade ile birlikte mihenk taşını oluşturur. Kalıp kalitesi çok önemlidir, haliyle her alanda olduğu gibi plastik enjeksiyon kalıp imalatçısı (yani kalıpçı) seçimi çok önemlidir. Kalıbın imalatında ustalık becerisinin yanı sıra gerçek manada mühendislik çözümleri gerekmektedir. Plastik enjeksyon kalıbının başarılı olması üretimin süresi, üretimin maliyeti, ürün kalitesi, üretim sonrasında birleştirme sitelerindeki kolaylık gibi birçok alanda karşınıza çıkacaktır.

Plastik enjeksiyon kalıbı ne işe yarar?

    Plastik enjeksiyon makinasına 1-2 saat kadar bir sürede sökme takma yapılarak tanıtılır. Enjeksiyon kalıbı önceden eritilmiş olan plastik hammadde'nin bir huni seklindeki kovadan kalıp içine enjekte edilmesi ile başlar. Enjeksiyon sonrası  plastik kalıbın içinde açılan boşlukta yer alan ürün soğuyarak kendi şeklini alır. Enjeksiyon kalıbı da bu maksatla kullanılır. 

Plastik Kalıp Uretimi

    Plastik Enjeksiyon kalıbı bir usta gücüne dayalı olarak, ve bazı zamanlarda tasarımsal mühendislik çözümleri ile ve belirlenen parçaların bir kısmı veya tamamı CNC destekli makineler yardımı ile üretimi sonrasında istenilen ürünün şablonunun oluşturulması için tüm parçaların bir araya getirilmesi ve plastik üretim aşamalarına uygun yapılması işlemidir.